[תמונה של Rom Matibag מ- 'Unsplash']

מה שקורה עכשיו זה שאני נשאבת לתוך הדיווחים על הפוליטיקה האמרקאית. אני צמודה למסך הקטן שלי כדי להבין מה קורה, וכל הזמן קורים שם דברים.

ג'ו חתם על ארבעים ומשהו צווים נשיאותיים… אלכסנדרה אוקזיו-קורטז, חברת הקונגרס הדמוקרטית מניו-יורק עם הקול המתפנק והפוליטיקה הדי קיצונית מבחינתי, התגלתה בשקר. היא סיפרה לצופים בה שוב ושוב איך היא כמעט נהרגה ב-6 לחודש בבניין הקפילטול על ידי המון משתולל – היא נורא מותק כשהיא מתארת איך כמעט הרגו אותה – אבל עכשיו מתברר שהיא לא היתה בבניין בכלל כשכל האנשים הנוראים ההם היו שם.

טולסי גבארד, חברת קונגרס דמוקרטית מהאוואי, גם היא מדברת אל העוקבים אחריה בווידאו. בניגוד לאוקזיו-קורטז היא לא משתמשת בקול ילדותי ובהבעות חמודות. היא אומרת שמה שקרה ב-6 לינואר, קרי כניסתם של מספר רק של תומכי טראמפ לבניין, היה מאד מאד לא בסדר, אבל שנסיונות ההשתקה של אנשים מצד ענקיות הרשת הן עוד פחות בסדר ויותר מסוכנות.

כשזה קורה, כשמישהו אומר את האמת, ליבי מחסיר פעימה. אני פשוט חוששת שיהרגו אותו או אותה. הפוליטיקה שם כל כך דיכוטומית, שזה קצת מפחיד.

שכנה שלי ואמא של חבר של הבן שלי כבר לא מדברת איתי. אני מבינה שזה קשור לזה שאני לא מתפעלת מהדגל השחור שהיא לוקחת איתה להפגנות. אבל אני די בטוחה שאף אחד לא מתכנן להרוג אותי או את מישהו אחר על רקע אי-ההסכמה הזו. בארצות הברית זה מרגיש לי יותר מסוכן איכשהו.

ענקיות הרשת – גוגל, פייסבוק, טוויטר, אמזון  – הן בצד השמאלי של המפה. כולן השמיטו מהפלטפורמות שלהן את אפליקציית 'פרלור', אפליקציה מקבילה ל'טוויטר' שטראמפ התכוון כנראה לעבור אליה. בבת אחת ובשיתוף פעולה של 100% הן כולן השמיטו את האפליקציה. זה רק עניין של זמן עד שתוקמנה תשתיות חדשות עליהן גם אנשים מהמרכז-ימין יוכלו להתקין את האפליקציות שלהם. הטכנולוגיה הרי נמצאת… אבל בינתיים אין ציוצים של טראמפ, מטרה בפני עצמה שהם שהצליחו להשיג.

וענקיות הרשת הן לא היחידות שמתעסקות בסילוקו של טראמפ. השלטון המקומי באזור האחוזה שלו, 'מאר-לאגו', הודיע שטראמפ לא יוכל להישאר לגור שם. הם מצאו איזו תקנה שתאפשר למנוע מהנשיא לשעבר ובני משפחתו לגור בנכס שלהם.

זה מוזר לי, זה שמסלקים אותו מכל מקום. הפירוש היחיד שמתקבל על דעתי הוא שממש מפחדים ממנו. זה כאילו הצל שלו עכשיו כל כך ענק שהם לא יכולים להתעלם ממנו.

זה שנתנו לג'ו לחתום על כל הצווים הנשיאותיים האלו (ג'ו עצמו נשמע ממלמל מתחת למסיכה "על מה אני חותם?"), שמבטלים פרויקטים של טראמפ, זה לדעתי מִפַּחַד. ביטול פרויקט צינור הנפט מקנדה למשל, גרם לאובדן של, מעריכים, 11,000 משרות. מדובר במשרות טובות שמפרנסות משפחות על פני כמה שנים, לא צחוק בכלל בתקופה הזו.

הקנדים, מהצד השני של הגבול, מתרעמים, ובנוסף גם המטרה של הפחתת הזיהום הסביבתי על ידי הביטול הזה לא מושגת, כי הרי אין כרגע תחליפים לנפט עליו מדובר, והוא יופק ויובל בצורות מזהמות שונות ומשונות בארה"ב וברחבי העולם.

ג'ו רוצה (ג'ו? המפעילים של ג'ו? מי יודע…) לחזור להסכם עם אירן. ברור שטראמפ השיג איזו חדש במזרח התיכון. במקום לבנות על מה שטראמפ השיג, ומרב פחד-טראמפ, מנסים ללכת אחור ולמחוק את ההישגים. מן תגובה הסטרית כזו.

כמובן שגם זה שהדמוקרטים (שוב: זה ביידן עצמו? יש לו מפעילים?) מתעקשים להשאיר המון חיילים בוושינגון נראית הסטרית ומפוחדת ולא מורה על כיוון מגובש כלשהו.

קשה לי להבין לאן כל זה הולך. הכיוון היחיד שאני יכולה לדמיין כרגע זו התפוררות של הברית בין ארצות הברית. בטקסס, למשל, מדברים על פרישה מארצות הברית כבר הרבה זמן. מושל פלורידה אמר שהוא יכול לקרוא לחיילים יוצאי פלורידה שנמצאים כרגע בבירה לחזור הביתה. לא ברור אם הוא יעשה את זה או לא.

הכל מאד מרגש ופתוח…