הגיע הקטלוג של איקאה! אין מאושרת ממני. כבר חיכיתי לו באוגוסט, אני חושבת שהוא בדרך כלל יוצא באוגוסט, אבל טוב מאוחר מלעולם לא.

כתבתי כאן כבר על "מדיטציית קטלוג איקאה" שאני עושה לפעמים. מאד מרגיע ומאד מומלץ. שוכבים במיטה, על הספה, בכורסא וכו', מתעלמים מצלצולי טלפון, וצוללים.

כרקע פילוסופי לתופעה הזו של "הקטלוג" ניתן לציין את מה שכפי הנראה ציינו אחרים וטובים לפני, שאנחנו חיים בעידן בו כל מיני דברים לא יפים מופיעים על קירות מוזאונים וגלריות תחת הכותרת "אומנות". לא דברים שהאומן חשב שהם יפים אלא דברים בכוונה מכוערים שנועדו לחנך את המתבונן בהם להרחיב את ההבנה שלו לגבי מה זו אומנות, לכדי הכללת מה שמכוער.

לא, רגע, יש לזה עוד נדבך, לעניין הזה. 

מטרתה של הצגת דברים מכוערים בכוונה על קירות מוזאון היא לאלף את הצופה בהם לקבל סמכות. אנחנו, רשויות המוזאון, החלטנו בשבילך עכשיו שזו אומנות, ואת ואתה תעשו מה שאנחנו אומרים לכם ותתנהגו כאילו זו אומנות. אתם תהיו אזרחים צייתנים. אתם תאמינו למה שאנחנו אומרים לכם להאמין. קצת כמו סיקור הנפילה של הילרי קלינטון, שמראה עיניים מעיד שהיא עברה איזה התקף אפילפטי אבל הרשויות החליטו שאנחנו אמורים להאמין שיש לה דלקת ריאות. כמו נפילת המגדלים התאומים, שמראה עיניים מעיד שהם עברו כל אחד מהם פיצוץ מבוּקָר, אבל רובנו מאמינים שהם התמוטטו כתוצאה מכך שהתנגש בהם מטוס.

קצת התרחקתי. הרוחות התלהטו. אני לא אמורה לכתוב בבלוג הזה דברים שמרחיקים את הקורא הממוצע, שאולי היה מעדיף להאמין לעמדה הרשמית, להאמין למשל שכל מה שנמצא על קירות המוזאון הוא אכן אומנות. הי, לשם הדיון בואו נגיד שכל מה שנמצא על קירות המוזאון הוא באמת אמנות. אם ככה עוד יותר כדאי לשכב לדפדף בקטלוג איקאה ולהתרחק מכל האמנות הזו.

הפעם יש בקטלוג הרבה מלל. לא הספקתי לקרוא את הכל אבל זה נראה מבטיח. מלבד קטעי ציטוט של עובדי חנות כמו "היילי, מנהלת טקסטיל, אוסטרליה," שאומרת ש"כשמשתמשים במספר שכבות על מנת לכסות את החלון, מקבלים שליטה רבה יותר על כמות האור…" וכולי, ישנן גם כתבות קצרות כמו "מהו בית בעיניו של פליט בלי בית". קרן IKEA והמיזם החברתי השוודי Better Shelter בשיתוף פעולה עם סוכנות הפליטים של האו"ם UNHCR, ייצרו יחידות בתי מחסה המהוות תחליף טוב לאוהלים במחנות פליטים שונים.

זה נעים לקרוא. אופטימי. הפליטים בתמונות מחייכים ואומרים שעצם זה שאפשר לסגור את הדלת על המבנה הזמני הזה שלהם הופך אותו למוצלח בהרבה מאוהל. כתבה אחרת נקראת "עקשנות היא מעלה". באיקאה הרי מוכרים את השטיחים האלו שכתוב עליהם שהם נעשו ביד, כלומר בנול מסורתי. עובד של איקאה מצא שקשה לו להפעיל את הנול המסורתי ועבד קשה כדי לייצור סוג חדש, קל יותר להפעלה, של נול.

אז קודם כל שמחתי לקבל אישוש לטענה שמדובר במלאכת יד. יש לי אחד כזה בסלון והוא באמת עושה הרבה בשבילי. שנית שמחתי שהשכלול של הנול מאפשר העסקת עובדים, בעיקר נשים, בתנאים סבירים (כתוב שם 'תנאים טובים', אז אני מתרגמת מיד ל'סבירים') ובמיוחד מצא חן בעיני שאיקאה לא הוציאה פטנט על הנול החדש, כדי שעוד אנשים במדינות בהם כוח העבודה יחסית זול יוכלו לעבוד עם הנולים הקלים יותר לתפעול האלו.

תקראו לי נאיבית אבל, כשהקטלוג של איקיאה מצהיר שהחברה היא בעד חיזוק עובדים חלשים, הגנה על פליטים ושמירה על הסביבה, אני לא בדיוק מאמינה, כי אני ישראלית וצינית אבל אני בהחלט מצליחה להסיר כמה שכבות של אי אמון.