"חלומו של הכוזרי" נוגע גם בנושא רלוונטי מאד, קרי נושא השימוש לרעה בכוח. בשלב בו נמצאים היהודים בתקופה המדוברת אין להם כוח איתו הם יכולים לגרום נזק לאחרים, וכשהחבר מדבר על כך שיהודים לא פוגעים באחרים המלך אומר בצדק שגם אין להם הזדמנות לעשות זאת. השאלה הנותרת היא האם יהודים יפגעו באחרים אם תהיה להם הזדמנות.

הרבה מהוויכוח בין הימין לשמאל היום הוא בדיוק על הנקודה הזו. השמאל בא מתוך חשש גדול משימוש לרעה בכוח, ואילו הימין אומר ש'אין להתנצל' (כדברי בנט) על כך שאנחנו חזקים ויכולים. השמאל, בלי יכולת אפילו להגדיר לעצמו למה זה כל כך מבעית אותו, נרתע מהעמדה הזו של הימין. הנה לדוגמא ראיון של יונית לוי עם נפתלי בנט, כולה רתיעה וזעזוע: https://www.youtube.com/watch?v=9A7bg_2ZnxQ או כאן, אותו ראיון עם ניתוח שפת הגוף של הדוברים: https://www.youtube.com/watch?v=iParRkmtPm8.

העמדה הזו, לפיה מקור הבעיה הוא בעצם זה שיש לך כוח, היא עמדה מאד נפוצה גם מחוץ להקשר הציוני שלנו. הנשיא אובמה, למשל, מייצג את העמדה הזו בצורה מושלמת. אובמה הוא דוגמא טובה כל כך כי הוא אידיאולוג שמקפיד לא להתאים את האידיאולוגיה לתנאי השטח. לפי צורת הראיה שלו זה שארצות הברית חזקה זה לא דבר טוב בהכרח, ישראל חזקה זה לא דבר טוב בהכרח וכו'. לתפישתו יש לנטרל את מקור הכוח בכדי להקטין את האפשרות לשימוש לרעה בכוח. האפשרות שמי שצבר כוח ישתמש בו מתוך אחריות לא קיימת (למעט, כמובן, כשאובמה עצמו הוא זה שמשתמש בכוח).

מה שהצלחתי להבין מהפילוסופיה היהודית אליה נחשפתי הוא, שהיהדות מחנכת לאיזון. אני אמורה לקחת אחריות על חיי ולהתחזק, או אנחנו אמורים לקחת אחריות על חיינו כקבוצה ולהתחזק, ובאותו זמן להיזהר לא לפגוע בחלשים, לא לנצל לרעה את הכוח שצברנו.

אז אני בכלל לא נבהלת מנפתלי בנט, ואפילו לא מאיילת שקד, ואני בטח לא נבהלת מביבי. ביבי לא 'קוּל' כמו אובמה, כי הוא מחובר לצורך להיות חזק. ההזדהות שלו עם הצורך במדינת ישראל חזקה שתוכל לעמוד מול אויביה, היא מוחלטת. אין לו את הריחוק המבוסס על עמדות שבסיסן תאורטי כמו אצל אובמה, ואין לו את האפשרות הרגשית-פסיכולוגית לראות את האיומים שהוא חש שישנם על המדינה – מן הצד. הוא חי אותם.

"חלומו של הכוזרי" של רבי יהודה הלוי מסתיים בזה ש'החבר' בוחר לנסוע לארץ הקודש, וזה כי החבר, כמו יהודה הלוי עצמו, לא 'קולי'. הוא מעורב רגשית עם הציונות שלו, הוא חייב להגשים אותה. זהו. אני אוהבת אנשים שהרגש אצלהם חזק מהשכל.