אני בדרך כלל לא פוליטית אבל אני מרגישה צורך להביע תמיכה בתיקון שיזמה ח"כ איילת שקד ל'חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו' ושאושר ע"י ועדת השרים לחקיקה ב-26.10. לפי התיקון יוגבל כוחו של בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת, וזה בעקבות הפסילה של בג"צ את התיקון לחוק המסתננים שעבר בכנסת.

זווית הראיה שלי על מי אמור להיות הריבון במדינה, הכנסת או בג"ץ, מושפעת ממה שקורה באירופה בעיקר. אני רוצה להראות לכם כאן שני קטעי ווידאו שמראים כניסה המונית של מהגרים לא חוקיים לאירופה. זה קורה במקום שנקרא מלילה, שהיא מובלעת ספרדית קטנטנה במרוקו. מכל רחבי אפריקה באים לשם, קופצים מעל הגדר והופכים להיות באחת פליטים אירופאיים. הנה:

https://www.youtube.com/watch?v=OC7Z3wrjyOE&feature=player_embedd והנה:

https://www.youtube.com/watch?v=9gWHBv9L87o&feature=player_embedded

אותו הדבר קורה כמובן בהרבה מקומות אחרים, גם בגבול מקסיקו ארצות הברית (שם ישנה התפתחות מעניינת בזמן האחרון, המקסיקנים שולחים את הילדים שלהם לחצות את הגבול ללא ליווי!).

אני מאד רוצה לחיות במדינה דמוקרטית ונראה לי שבג"ץ הוא הגוף הנכון להיות האחראי על הדבר הזה. מצד שני כדי לחיות במדינה דמוקרטית צריך שתהיה מדינה ולשם כך צריך להחליט על גבולות ברורים ולעמוד עליהם. מכל הכיוונים. לכן אני חושבת שעדיף לתת לאינטרס הלאומי כפי שהוא בא לידי ביטוי בהחלטות הכנסת להיות הריבון העליון. אני, בקיצור, שמחה שהתיקון הזה לחוק עובר.

עוד דבר נפלא לא פחות שקרה בכנסת בסוף אוקטובר הוא, ואני מצטטת מאתר וואלה, "ועדת החוקה בכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את החלת חוק חופש המידע על מוסדות אקדמיים שמתוקצבים על ידי המדינה. ח"כ רוזנטל: 'סופסוף נבין איך יש גירעון באוניברסיטאות'." אני מצטרפת לדעתו של ח"כ רוזנטל (חייבת לברר מיהו). אני גרה בחצר האחורית של אוניברסיטת תל-אביב כבר שנים ומזדעזעת ממנטאליות פשיטת היד שלה.

כתבתי כבר (פוסט מה- 2.7.14) שהם הפכו חלק מן ה'דיונון', חנות הספרים האוניברסיטאית, שהיתה פעם החנות הגדולה והעשירה מצפון לירקון ושכרגע מכילה ספרים בנפח של בערך 20% ממה שהיה פעם – לפאב. לדעתי אין מצב שהנהלת אוניברסיטה תהיה רשאית לעשות החלטה כזו, שיותר משתלם לה למכור בירה ונקניקיות מאשר ספרים. אוניברסיטה היא גוף מסובסד במטרה המוצהרת להעמיק חקר ולמכור ידע, שזה כולל גם ידע בספרים. אין לה מנדט להחליט למכור דברים אחרים במקום, כמו שאין לה מנדט להפוך את אולמות ההרצאות לאולמות ריקודים כי 'ריקודים מוכר יותר טוב'…

חוץ מזה ישנו היריד שתופש את כל הרחבה המרכזית של האוניברסיטה כל יום רביעי. ירידים ושווקים יש הרבה בעיר, אני לא בטוחה שחייבים גם באוניברסיטה. את היריד לפחות מסלקים ולא רואים עד שבוע אחרי – את הדגלים שהם תקעו לכל אורך העליה היפה לשעבר בכניסה הם לא מסלקים. הדגלים הם של המדינות מהן באים חברי חבר הנאמנים של האוניברסיטה והמטרה הנאצלת מאחורי תקיעתם של אלו בכניסה היא להחניף לאותם אנשים כדי שהם יתרמו (מה שלפי השמועות לא עובד בכלל). חוץ מזה, אחרי שכבר עברת את כל הדגלים והגעת לדשא הגדול והרחבה המרכזית עומד שלט פרסומת דיגיטלי חדש. בשביל פרסומות, אלא מה.

אני רואה את כל הדברים האלו רק מבחוץ ולמרות תחנונים שהתחננתי לכל הכיוונים אף עיתון לא רצה לחקור מה קורה עם ניהול הכספים של האוניברסיטה יותר לעומק. אני בטוחה שהיכנשהו מסתתרת אצלינו 'עיתונות חוקרת' אבל לא הצלחתי לאתר אותה. אז איזה יופי שהשינוי בא מכיוון הכנסת דווקא, ושעכשיו יחייבו את האוניברסיטאות, ובעיקר את האוניברסיטה חסרת הכיוון הזו לדווח מה היא עושה עם הכסף. הידד!

(קטעי הווידאו למעלה הם מתוך האתר של ד"ר גאי בכור, http://www.gplanet.co.il/default.asp

אתר סופר דופר מומלץ שגיליתי רק בזמן האחרון).