הטקסט הכי מרענן שיוצא לי לקרוא כרגע אלו הוראות ההפעלה של מכונת הכביסה החדשה שלי. הקודמת שבקה חיים ואני והמכונה החדשה לומדות להכיר אחת את השניה. בינתיים בסדר. אני חושבת. ברידג'ט ג'ונס (קוראת כרגע את השלישי: Bridget Jones – Mad About the Boy) ממשיכה להיות קלה ומתאימה לעונה. אני אנגלופילית אז נוח לי לברוח לתוך משהו בריטי.

לא הצלחתי לקרוא את 'אשתו של אינשטיין' (Einstein’s Wife – Work an Marriage in the Lives of Five Great 20th Century Women / Andrea Gabor). כלומר טכנית קראתי אבל לא הצלחתי להתלכד ולהפוך לאחת עם הספר הזה, למרות שמדובר בביוגרפיות קצרות של חמש נשים מעניינות – כשהראשונה בהן מילווה מאריק אינשטיין – וזה למרות שאני להוטה אחרי ביוגרפיות.

על אשתו השניה, אחרי מילווה, אמר אינשטיין שהיא לא מתעניינת במדע ושכך הוא אוהב את זה. אתן מבינות? הוא רצה אותנו שקטות וצרות אופקים… לא משנה. אני מוטרדת יותר מהמלחמה המגעילה הזו. קראתי פתאום שבנוסף לשימוש שאנחנו כבר יודעים עליו בילדים כמגינים חיים https://www.youtube.com/watch?v=J08GqXMr3YE, https://www.youtube.com/watch?v=Yu54aSM6QOE ילדים רבים הועסקו בבניית המנהרות הארורות. ולא רק זה: על פי בכירים בחמאס 160 ילדים נהרגו תוך כדי בניית המנהרות. http://www.palestine-studies.org/journals.aspx?id=11424&jid=1&href=fulltext [פסקה 8 מהסוף]. המאמר הארוך הזה מ-2012 מופיע בג'ורנל ללימודים פלשתיניים (Journal of Palestine Studies) והוא מנסה לבחון אם המנהרות טובות לחמאס או לא. עבודת הילדים ומותם לכאורה של רבים מהם מופיעים כמשהו שפוגע במעמדו של החמאס מול ארגוני זכויות אדם, לא כמשהו שהוא בלתי מוסרי ועצוב עד בלי די.

בידיעה של ערוץ 7 ממאי 2010 בנושא המנהרות נאמר שמספר ההרוגים מקרב בוני המנהרות עד לאותה עת עומד על 120; 64 נהרגו במהלך 2009, כש- 13 מתוכם ילדים. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/137654 . מוסבר כי השכר עבור יום עבודה במנהרות ירד מ-100$ ל-20$ ושילדים רבים מוכנים לעבוד גם עבור פחות. לפי דו"ח של ועידה בינלאומית בנושא העסקת עובדים מ-2010 הרשויות בעזה אינן פועלות כנגד העסקת ילדים במנהרות, ומסתפקות בגביית תשלום עבור רישיון להפעלת מנהרה ועבור החשמל.

העסקת ילדים קורית בעוד מקומות בעולם, כמובן, אבל כאן העבודה מתלווה בסכנת מוות…